Bogdan Lobonţ, după Rapid - Universitatea Craiova 1-2. ”Nu vreau să împărtăşesc cu nimeni ce s-a întâmplat aici”

Continuă dezastrul la Rapid. Giuleştenii au pierdut dramatic meciul cu Universitatea Craiova (1-2), golul învingătorilor fiind marcat la ultima acţiune, iar trupa lui Bogdan Lobonţ a bifat al şaptelea meci consecutiv fără victorie în play-off.

”E o înfrângere care doare cel mai tare. S-a întâmplat în faţa suporterilor. Băieţii e normal să fie dezamăgiţi, au avut o prestaţie bună.

Eu nu ştiu de ce trebuie să ne legăm de aceste episoade (n.r. reacţia lui Paul Iacob). Ei trebuie să-şi pună energia pe teren. E normal să fie şi frustrare. Sunt emoţii. Eu nu am văzut ce a făcut Paul.

Legat de Ermal la Constanţa, e un episod care a trecut. De unde ştiţi voi că şi-a împins antrenorul? A dat şi Cristi mâna cu mine. E normal să fie supărat. Suferă mult.

De ce accentuaţi traseul umilitor? Rezultatele sunt o consecinţă a ceea ce se întâmplă pe teren. Trebuie să consolidăm ce facem bine.

De la lucrurile bune se poate construi. Fotbalul câteodată este nedrept. Normal că şi eu aştept mai mult. Şi ei sunt conştienţi ce au făcut.

Eu ştiu ceea ce s-a întâmplat, dar nu vreau să împărtăşesc cu nimeni. Jucătorii ştiu ce s-a întâmplat. Au mai rămas trei partide de jucat. Şansele pentru Europa s-au diminuat. Ne aşteaptă o partidă la Cluj.

Sincer să fiu, nu am văzut ce a declarat Gigi Corsicanu. Noi facem tot posibilul să ducem Rapidul acolo unde îl vrea toată lumea. Eu am discuţii cu conducerea în fiecare zi”, a spus Bogdan Lobonţ.

Rapid - Universitatea Craiova 1-2

Craiovenii au început meciul din Giuleşti ratând prin Mekvabishvili în primul minut şi prin Markovic, în minutul 6. Ermal Krasniqi a semnat replica Rapidului, şutând pe lângă poartă în minutul 12, iar cei care au deschis scorul au fost oaspeţii. Alexandru Creţu a centrat şi Andrei Ivan a înscris cu o lovitură de cap, în minutul 30.

După pauză, Rapid a avut o mare ocazie în minutul 72, când Alexandru Creţu a scos de pe linia porţii , însă giuleştenii au reuşit să egaleze în minutul 77, prin Burmaz. Danciu a ratat în minutul 88, însă Alexandru Creţu a reuşit să înscrie în minutul 90+8, cu o lovitură de cap din centrarea lui Mitriţă, şi partida s-a încheiat cu victoria oltenilor, 2-1.

În clasament, Craiova este pe locul 4, cu 35 de puncte, la egalitate cu Farul, echipa de pe locul 3. Rapid ocupă poziţia a cincea, cu 30 de puncte.

• RAPID: G. Ungureanu – Braun (Borza 46), Săpunaru, P. Iacob, Onea – Oaidă (Burmaz 58), Kait (Hasani 71) – Funsho Bamgboye (Petrila 46), Papeau (Emmers 66), E. Krasniqi – A. Rrahmani. ANTRENOR: Bogdan Lobonţ.
  • UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Căpăţână, Zajkov, Raul Silva, Bancu – Al. Creţu, Mekvabishvili – Baiaram (M. Danciu 56) , Houri (Mateiu 74), A. Ivan (Al. Mitriţă 74) – J. Markovic. ANTRENOR: Constantin Gâlcă.

Afla mai multe despre: superligauniversitatea craiovarapid