Ana Bogdan, victorie clară cu o fostă finalistă de la US Open. Urmează un meci de foc la Roma cu deţinătoarea trofeului de la Wimbledon

Ana Bogdan s-a calificat în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 4.791.105 euro, după ce a dispus de canadianca Leylah Fernandez cu 6-4, 6-1.

Ana Bogdan (31 ani, 63 WTA) a avut nevoie de o oră şi 42 de minute pentru a trece de finalista US Open din 2021 (21 ani, 34 WTA).

Românca a început bine, a condus cu 2-0 în primul set, a fost egalată, apoi s-a desprins la 4-2 şi, ulterior, la 6-4. Leylah Fernandez a câştigat primul game al setului secund, dar apoi Ana Bogdan a reuşit o serie impresionantă de şase game-uri (6-1).

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 16.965 de euro şi 35 de puncte WTA, iar în turul al doilea o va înfrunta pe cehoaica Marketa Vondrousova (24 ani, 7 WTA), a şasea favorită. Scorul meciurilor directe este egal, 1-1.

Ana Bogdan s-a impus cu 6-3, 1-6, 6-4, în primul tur la Roland Garros, în 2018, an în care Simona Halep cucerea trofeul, iar Vondrousova, campioana entitre de la Wimbledon, şi-a luat revanşa în 2021, în primul tur la Dubai, cu 6-4, 6-4.

La Roma, Sorana Cîrstea va juca direct în turul secund cu învingătoarea dintre americanca Taylor Townsend şi o adversară venită din calificări, iar Irina Begu va primi în primul tur replica unei jucătoare venite din calificări.

Afla mai multe despre: ana bogdan