Gurău şi-a făcut praf colegii de la FCU Craiova: ”Jalnici. Eu nu mai pot să stau în poartă”

FC U Craiova

Echipa UTA Arad a învins luni, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia FCU Craiova, în etapa a opta a play-out-ul Superligii.

Gurău şi-a atacat colegii după înfrângerea cu UTA

UTA Arad s-a impus cu 3-1 după ce a condus cu 3-0. Luckassen a deschis scorul în minutul 6, Rareş Pop a făcut 2-0 în minutul 31, iar Joao Pedro a înscris pentru 3-0 în minutul 67. Ibrahimi a redus din diferenţă, în minutul 87.

Ionuţ Gurău, portarul oltenilor, a răbufnit după meci şi şi-a atacat colegii. Acesta a dezvăluit că, în unele momente, şi-ar dori să iasă din poartă pentru a finaliza singur acţiunile de atac.

”Fotbalul se joacă pe goluri, nu pe ocazii. Simţeam că în orice situaţie pot lua gol. Toţi fundaşii mei laterali erau în atac. Am fost jalnici. Mă apăram doar cu fundaşii centrali. Noroc că am mai scos din mingi, altfel putea fi 4-0 până la pauză.

Eu nu mai pot să stau în poartă. Am tensiunea 200, 180. Îmi vine să ies pe teren, să dau eu cu capul. A fost o zi neagră pentru noi. Am considerat meciul acesta drept o finală, atât şi meciul următor. Se pare că totuşi nu am înţeles.

Atât cât mai sunt şanse matematice, am speranţe. Am speranţe, aşa am câştigat şi cu U Cluj acasă. Doamne ajută să se trezească cu toţii şi să facem un meci bun. Acum suntem la mâna rezultatelor. Nu mai suntem la mâna noastră. Noi trebuie să ne câştigăm meciul şi apoi vedem ce se va întâmpla”, a spus Gurău după meci.

Echipele care au evoluat:

• UTA ARAD: Iacob – Trif (D. Rodriguez 70), Conte, Stolnik, Căpuşă – Vulturar (Micovschi 58), C. Mihai (Alessio 88), Omondi - Imoh Ezekiel, K. Luckassen (Iurasciuc 88), R. Pop (Joao Pedro 57). ANTRENOR: Mircea Rednic
  • FCU CRAIOVA: Gurău – Negru (Mascarenhas 46), Compagnucci, Lacroix, Padula - V. Pop (van Durmen 58), V. Achim (A. Chiţu 46), D. Albu (Bahassa 35) - Baeten, Blănuţă, Bauza (Ibrahimi 89). ANTRENOR: Eugen Trică

Afla mai multe despre: fcu craiovagurău,