Ana Bogdan, eliminată încă din primul tur de la Madrid, după un meci maraton cu Wang

Ana Bogdan a fost învinsă de chinezoaica Xiyu Wang, cu 6-7 (5/7), 7-6 (7/4), 6-2, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro.

Ana Bogdan (31 ani, 64 WTA), care a încheiat cu 7 aşi şi 8 duble greşeli, s-a înclinat după trei ore şi 21 de minute de joc.

Wang (23 ani, 25 WTA) a obţinut a treia sa victorie în duelurile directe cu românca, după 6-1, 7-5 în primul tur la Valencia, în 2022, şi 7-6 (7/2), 7-6 (12/10), în acelaşi an, în optimi la Budapesta.

În primul set, Ana Bogdan a fost condusă cu 5-1, dar a reuşit să revină şi să egaleze, 5-5, ducând setul în tiebreak, unde a avut o nouă ''remontada'', de la 2-5 la 7-5.

Ana Bogdan a revenit şi în setul secund, de la 1-3 la 4-3, a ratat o minge de meci la 5-4, dar în cele din urmă a pierdut setul în tiebreak, iar în decisiv a fost dominată de Wang, care a condus cu 4-0 şi s-a impus cu 6-2.

Wang va juca în turul secund contra polonezei Iga Swaitek, liderul mondial.

Tot marţi, Irina Begu a învins-o pe cehoaica Linda Fruhvirtova cu 6-4, 7-6 (7/0), urmând să o înfrunte în runda a doua pe americanca Madison Keys. Sorana Cîrstea va juca direct în turul secund cu filipineza Alexandra Eala.

Jaqueline Cristian a reuşit să acceadă pe tabloul principal după 6-4, 2-6, 6-2 cu australianca Daria Saville, iar în primul tur o va întâlni pe poloneza Magdalena Frech.

Afla mai multe despre: ana bogdan